Цікавинки з історії України


calendarium.com.ua
    *****



Іван Франко. Фото 90-х років ХІХ ст

Іван Франко програв вибори через селян, які продали голоси за ковбасу, – «Історична правда»

*****
Вперше назва "Україна" з'явилася наприкінці XII ст. в Іпатіївському літописі у 1187 році у зв'язку зі смертю в Переяславі князя Володимира Глібовича. У літописі говориться: "...и плакашася по нем всі переяславци... бе бо князь добр и крепок на рати... и о нем же Украина много постона...". За часів Галицько-Волинського князівства його землі одержали назву "Україна", яка пізніше, з XVI ст., вживалася в документах в межах більшості заселених українцями земель, що увійшли до Польщі.
***
Автохтон — грецьке слово, що відповідає латинському "абориген" і означає людину, що споконвіку живе в одній і тій же місцевості.
Професори Погодін, Лавровський, академік Соболевський розвинули теорію, що в Київському князівстві спочатку жили великороси (тобто росіяни), які після татарського погрому емігрували на північ, а на їхнє місце прийшли українці. Проти так званої погодинської теорії виступали професор Максимович ("О мнимом запустении Украины", 1857 рік), О.Котляревський ("Были ли малороссы исконньми обитателями Полянской земли или пришли с Карпат в XV веке") і В.Антонович ("Киев, его судьба и значение", 1882 рік). Докладний огляд цього питання дав професор М.Грушевський в своїх працях. Він переконливо доводить тезу про автохтонність українського народу.
Важливу роль у доведенні автохтонності українського народу відіграли пізніші археологічні розкопи, які виявили, що Київщина була заселена ще в палеоліті (найдавніші часи кам'яної доби). Знайдеш знаряддя праці, хатнє знадоб'я та виявлені особливості поховання людей дають привід вважати, що тут жив народ, який був пращуром теперішніх українців.
Підтвердження автохтонності українського населення принесли також дослідження трипільської культури — найдавнішої культури на території України. Хліборобська та мистецька традиції цієї культури спільні з цими традиціями сучасних українців.
***
Початок землеробства на території України припадає на 2-у половину VI-V тис. до н.е., тобто на ранні етапи неоліту. Під час розкопок поселень племен буго-дністровської неолітичної культури виявлено керамічні вироби з відбитками зерен і полови злаків. За визначенням ботаніків, вони належать трьом видам: пшениці, ячменю та просу.
***
Першим кодексом норм давньоруського права є "Руська правда" — цінне джерело вивчення соціально-економічного і політичного життя, правової системи Київської Русі ХІ-ХІІ ст. Перші списки "Руської правди", що, вірогідно, була укладена в Софійському соборі і містила основи українського, білоруського, російського та литовського права, знайшов у 1738 році В.М.Татіщев.
***
Перші кам'яні споруди на Русі відомі ще за язичницьких часів. Однією з таких будівель, згадуваних літописом, був князівський палац — терем Святослава Ігоревича у Києві.
Найдавнішими свідченнями про існування колісного транспорту є залишки возів, виявлені в Сторожевій Могилі поблизу Дніпропетровська, на Мелітопольщині та в інших місцях. Як тяглову силу для них використовували волів. Належать ці знахідки до племен ямської культури Подніпров'я, які жили наприкінці III — на початку II тис. до н.е.

***
Перший автомобіль з'явився на території сучасної України, а разом з тим і в усій тодішній Російській імперії у 1891 році в Одесі Купив у Франції це механічне чудо редактор газети "Одесский листок" В.В.Навроцький. То була одна з найперших ще дослідних моделей уславленої згодом фірми Панар-Левассор.
***
Етруски (з латинської— плем'я, народ), давні племена, які в 1-му тисячолітті до н.е. населяли північну частину Апенінського півострова і створили розвинуту цивілізацію, що передувала римській. Етруски створили самобутнє мистецтво, яке з часом активно вплинуло на розвиток художньої культури стародавнього Риму. Значного розвитку досягла архітектура, планування міст, будівнича техніка. Були поширені храми з Трьома внутрішніми приміщеннями, зведені на високих подіумах, пишно оздоблені скульптурними композиціями і декором. Розвивались художні ремесла, зокрема виготовлення виробів з бронзи, золота, кераміки. Гробниці, склепи прикрашались монументальним живописом. Етруські жінки нарівні з чоловіками брали активну участь у суспільному житті.
***
Деякі українські вчені вважають, що етрусками були племена орійців, які переселились на Апеніни з пра-України. Застосовуючи закономірності граматичної будови української мови, так званий "український мовний ключ", американський вчений українського походження Іван Стойко розшифрував досить багато етруських написів. Одну із золотих таблиць, знайдених в етруському місті Пиргі в 1964 році, І.Стойко переклав так: "Колишній вояче, бачиш все. Ти, мабуть, вірив, і ту віру прийняли всі. Зобач чужинець це говорить і це гордість дасть. У собі я тішусь і знаю, бо ви учили "пошана в рай веде"...
--- 
Скільки гетьманів було в Україні? Україною понад двісті років правили 66 гетьманів: перший
був Дмитро Вишневецький, оспіваний у думах як Байда, останній — Кирило Розумовський.
Одні булавою освячували визвольні змагання народу, для інших блиск гетьманських клейнодів
вгамовував спрагу честолюбства і власних корисних інтересів.
---
Дві нагороди гетьмана Мазепи. Російський цар Петро 1 запровадив у своїй імперії систему
державних нагород. Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана
Івана Мазепу та козацьку старшину. І гетьман одержує орден Андрія Первозванного — головну
нагороду імперії. Після спроби Мазепи за допомогою шведського короля Карла XV вирвати
Україну з пазурів двоголового орла, Петро 1 вирішує покарати "зрадника". І князеві Меншикову
було велено приготовити орден Юди спеціально для Мазепи (Юда — біблійний персонаж, що
продає Ісуса Христа за 30 срібників). На ордені Меншиков наказав "вирізьбити Юду на осиці
повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього —
триклятий син погибельний Юда, що за срібролюбство давиться". Але виготовлена "нагорода "
була вже ні до чого, бо гетьман Іван Мазепа помер... Орден Юди, точніше антиорден, ця
 хвилинна примха царя, довго валявся в царських хоромах, аж поки десь щез.
---
Документальний портрет Івана Сірка. Кошовий отаман Запорізької Січі Іван Дмитрович Сірко
улюблений герой народних дум та переказів. З його ім'ям народна традиція пов'язує славетний
лист запорожців до турецького султана Магомета IV, що в ньому з неперевершеною дотепністю та сарказмом висміяно претензії на світове панування. Після смерті І.Сірка поховали неподалік від Чортомлицької (Старої) Січі в межах теперішнього села Капулівка (Запорізька область).
1967 року над його могилою нависла загроза: впритул наблизилися хвилі штучно створеного
Каховського моря. Але прах було перенесено в небезпечне місце, тоді ж за ініціативою
співробітників Дніпропетровського історичного музею череп гетьмана передали в лабораторію
антропологічної пластичної реконструкції АН СРСР (Москва) для створення портрету І.Сірка.
При обстеженні черепа виявили дуже сильний розвиток м'язового рельєфу надбрів'я
потиличного виступу. Це означає, що Іван Сірко був людиною міцної статури й непересічної
фізичної сили та витривалості (згадаймо, що за рік до смерті він ще водив козаків у низов'я
Дніпра громити турецькі укріплення). Було припущено, що серед предків відважного лицаря
були носії степового компоненту, але в його зовнішності домінували риси центрально-
українського типу. Завідувачка лабораторії антропологічної пластичної реконструкції Галина
Лебединська створила скульптурний образ вольового козака-звитяжця у розквіті сил.
Саме таким залишився у пам'яті нащадків національний герой українського народу.
---
Великий Луг. Чому козаки оселилися саме тут? Нижче від острова Хортиця, між Дніпром і
річкою Конкою, знаходився Великий Луг, тісно пов'язаний із Запорізькою Січчю, із славним
козацтвом. Серед тих непрохідних колись боліт, густих чагарників містилася козацька твердиня.
Чому козаки заклали Січ саме тут? Бо тут знаходили вони захист від ворогів. Великий Луг був
символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали "Великий Луг —батько". Тут серед
тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі,
кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці. Сьогодні ж
 залишилася тільки слава Великого Луга. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.
---
Ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві є найдавнішим зразком українського монументального живопису. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить  3000 кв. м.
------
Серед яскравих досягнень українського літакобудування – найбільший в світі літак АН-225 "Мрія", а також найпотужніший літак АН-124 "Руслан". У 2001 році, літак "Мрія", взявши на борт вантаж у 253 тонни, за один політ встановив 124 рекорди.



Немає коментарів:

Дописати коментар